Blog

Data artykułu: 2017-02-10 21:20:55

Zgroza firm spedytorskich czyli transport kręgów blachy

Transport w branży metalowej to bardzo ważna, ale i często bagatelizowana kwestia, z którą mierzą się producenci, klienci docelowi i dostawcy. Podczas naszej pracy wielokrotnie mogliśmy oglądać poważne uchybienia przy zabezpieczaniu ciężkich i wielko-gabarytowych ładunków metalowych. Niejednokrotnie widzieliśmy również tragiczne w skutkach konsekwencje, które powodowało nieprofesjonalne podejście do transportu kręgów blachy.

W tym tekście podzielimy się naszym doświadczeniem i opowiemy Państwu o wymaganiach transportu kręgów blachy oraz o możliwych sposobach jej transportu. Zapraszamy do lektury i życzymy Państwu nie tylko taniego i szybkiego, ale również BEZPIECZNEGO transportu rolowanej blachy i innych materiałów metalowych.

Wymagania związane z bezpieczeństwem transportu kręgów blachy są bardzo wysokie

Transport kilku tonowych kręgów blachy to bardzo niebezpieczny proces. W przypadku wypadku i uchybień ze strony zabezpieczenia towaru istnieje wysokie zagrożenie zdrowia i życia nie tylko kierowcy, ale również osób postronnych.

kręgi blachy fabryka
źródło zdjęcia: tvitv.pl

Ilość przypadków, w których metalowe kręgi wypadły z pojazdu i wgniotły samochody osobowe w ziemię, można mnożyć w nieskończoność. Przykładem podobnej sytuacji może być niedawny wypadek na jednym z łomżyńskich rond, w którym 11-tonowy krąg blachy wypadł z jadącego TIRa. Więcej o wypadku tutaj. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak łatwo wyobrazić sobie, jakie skutki mogłoby mieć to zdarzenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Oczywiście winne były nieprawidłowe zabezpieczenia i niedostateczne przyłożenie uwagi i środków do prawidłowego zamocowania ładunku.

Kilka lat temu nasz współpracownik uczestniczył w podobnym wypadku. Jadąc drogą ekspresową z Warszawy do Łodzi, cudem uniknął wypadku spowodowanego przez pojazd ciężarowy, który wiózł stalowe pręty. Jeden z prętów wydostał się spod zabezpieczeń i na koleinach wypadł z naczepy. Na szczęście nasz współpracownik wykazał się szybkim czasem reakcji i w porę ominął lecący ciężki kawał metalu.

 

Szczęśliwie ilość tego typu wypadków rokrocznie maleje. Obecnie w naszym kraju rośnie świadomość spedytorów, klientów oraz producentów korzystających z transportu rolowanej blachy, oraz innych wielkogabarytowych i ciężkich artykułów metalowych.

kręgi blachy policja

źródło zdjęcia: tvitv.pl

Zajmijmy się transportem samych kilkutonowych kręgów blachy – to właśnie z nimi firmy transportowe mają największe problemy. Co determinuje tak wysokie niebezpieczeństwo transportu kręgów rolowanej blachy? Przede wszystkim niewielka powierzchnia styku z podłożem oraz ogromna bezwładność, na którą składają się ich wymiary, kształt i waga.

Sposoby transportu rolowanej blachy

W całej swojej karierze widziałem blisko 20 różnych amatorskich sposobów na „zabezpieczenie” kręgów blachy. Całe szczęście na rynku obserwujemy coraz większe znaczenie standardów bezpieczeństwa związanego z transportem tego typu ładunków. Kilkudziesięcio stronicowe opracowania określające transport to standard na zachodzie, u nas, póki co miła odmiana.

blacha dźwig

źródło zdjęcia: tvitv.pl

Nie mogę być jednak aż tak krytyczny w stosunku do naszego rozwijającego się transportu. Obecnie podstawowym sposobem przewozu stali w kręgach jest korzystanie z naczep Coilmulde. Tylko takie naczepy gwarantują maksymalne bezpieczeństwo transportu dużych kręgów blachy. Potwierdzają to dziesiątki profesjonalnych firm i ekspertów.

Istnieje również inna metoda. Jeżeli rolowana blacha posiada mniejsze gabaryty, wówczas jej transport może odbywać się na specjalnych paletach. To rozwiązanie jest o wiele bardziej popularne. Niestety nie każdy ładunek – wbrew woli firm transportowych nieposiadających Coilmulde – jesteśmy w stanie przewieźć na palecie.

kręgi blachy dźwig

źródło zdjęcia: tvitv.pl

Podstawowymi zabezpieczeniami kręgów stali są pasy oraz łańcuchy. Niektóre firmy określają dokładne dokumentacje techniczne związane z transportem, w których wyróżniają siłę naciągnięcia pasów, ułożenie towaru oraz dokładne rysunki techniczne. Niestety wiele mniejszych i mniej zorientowanych firm spedycyjnych i klientów końcowych nie przestrzega tak precyzyjnie określonych zasad transportu towarów w branży metalowej.

Dlaczego warto przykładać uwagę do specyfikacji technicznej i warunków transportu? Uchybienia mogą sporo kosztować zarówno producenta, jak i firmę transportową. Dosyć niedawno spotkałem się z ciekawą sytuacją, gdy klient docelowy określił warunki transportu rolowanej blachy, a spedytor ich nie dopełnił. Klient nie przyjął transportu, a dodatkowe koszty obciążyły budżet firmy transportowej.

Powrót

Popularne ogłoszenia


Rury stalowe półowalne 30x10 - Metalplanet


Rury stalowe półowalne 30x10 - Metalplanet

Sprzedam rury stalowe czarne półowalne

1. Grubość ścianki - 1,2 mm
2. Wysokość - 30 mm
3. Szerokość - 10 mm

May również inne rozmiary rur półowalnych np. grubość ścianki 2mm, hxb - 40x30

więcej na www.metalplanet.pl

zobacz wiecej