Blog

Data artykułu: 2017-02-04 13:39:35

Jak najskuteczniej pozyskać klienta w branży metalowej

Pozyskiwanie klientów w branży metalowej rządzi się nieco odmiennymi prawami niż zdobywanie kontrahentów w innych sektorach rynku. Początkujące firmy często wiedzione są na manowce nietrafionych i błędnych decyzji. Pamiętajmy, że niepożądane jest zarówno zaniedbanie, jak i przeoptymalizowanie działań umożliwiających docieranie do potencjalnych klientów. Poruszając kwestię najskuteczniejszego pozyskiwania klientów w branży przemysłu metalowego w Polsce, konieczne jest:

1. Podjęcie tematu kanałów dotarcia do kontrahentów;
2. Stosowania dobrych praktyk;
3. Utrzymywania relacji biznesowych.

Druty

Zapraszam Cię do przeczytania naszego krótkiego poradnika zdobywania klientów. Sprawdź, jak znaleźć odbiorców na produkty z branży metalowej, tj.: rury i profile rurowe, odlewy, pręty, czy druty.

Kanały dotarcia do kontrahentów w branży metalowej

Internet to bezsprzecznie potęga i morze informacji. Warto pamiętać jednak, że branża metalowa w naszym kraju podchodzi do tego medium nieco z dystansem. Wciąż najpopularniejsze są kontakty bezpośrednie: prezentowanie oferty przez przedstawicieli, czy handlowców. Charakterystyka branży metalowej powoduje, że bardzo dobrze ma się również kontakt telefoniczny, który utrzymuje się na stałym poziomie popularności.

O ile kontakt przez sieć jest mało popularny, o tyle do gromadzenia baz klientów Internet nadaje się wyśmienicie. Warto skorzystać z potęgi sieci do stworzenia bazy firm z regionu, a następnie poszerzyć ją o dalsze obszary.

klienci internet metale

Gdy mamy już solidną bazę firm z lokalnego sektora metalowego, warto rozpocząć kampanię przedstawiającą ofertę i promującą swoje przedsiębiorstwo w świadomości potencjalnych kontrahentów. Można osiągnąć to poprzez:

Stworzenie spersonalizowanej kampanii mailingowej prezentującej ofertę w sposób atrakcyjny i intrygujący. Warto przyłożyć się do wysyłanych mailingów, ponieważ mogą okazać się one podstawową formą prezentowania swojej firmy.

Marketing przez telefon.  Jest to niejednokrotnie kontynuacja mailingów. Po wysłaniu oferty za pośrednictwem maila zwykle odczekuje się kilka dni na reakcję. Gdy reakcja nie nastąpi, wówczas warto zaprezentować ofertę prętów stalowych, kształtowników kwadratowych, czy odlewów telefonicznie. Forma ta narażona jest na największą dezaprobatę, dlatego nie należy przesadzać z marketingiem telefonicznym, a jego wydźwięk powinien odznaczać się możliwie małymi znamionami spamu i natręctwa.

telefon klient profile

Najskuteczniejszą metodą pozyskiwania klienta jest kontakt bezpośredni. Uzyskuje największą aprobatę klientów, a bezpośrednie spotkania twarzą w twarz zwiększają szansę sfinalizowania transakcji – co w przypadku kampanii mailingowej i telefonicznej nie jest oczywiste.

 

Marketing szeptany. Stara i również nieco pogrzebana moralnie forma promocji firmy; jej usług i produktów. Dzięki rozpowszechnianiu informacji o swoim przedsiębiorstwie na lokalnych i globalnych forach tematycznych trafimy do znacznie szerszego grona potencjalnych odbiorców. Warto jednak rozróżnić marketing szeptany od zwykłego spamu na forach – ten drugi nie niesie za sobą żadnych dobrych skutków.

Warto prosić klientów o ocenę jakości świadczonych usług, dostarczanych produktów i obsługi ze strony firmy. Dzięki pozytywnym opiniom na popularnych forach tematycznych z branży metalowej, czy portalach (np. Opineo) firma uzyskuje pozytywną reputację.

dłoń kontrakt profile

Najważniejszym elementem spotkania biznesowego jest jego zakończenie. Spotkanie musi zakończyć się konkretnymi ustaleniami, planem działania i jasną decyzją. Dzięki tym elementom zdecydowanie łatwiej będzie doprowadzić transakcję do skutku, w przeciwnym wypadku spotkanie można uznać za nieudane.

Kluczowe aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę przy zdobywaniu klientów w branży metalowej

Do dwóch najważniejszych elementów, na które powinniśmy bezwzględnie zwrócić uwagę, należą: obsługa, dopasowywanie produktu oraz utrzymywanie relacji z pozyskanymi już klientami.

Obsługa

Miła obsługa procentuje w każdej branży i sektorze. Odpowiedni szacunek do klienta oraz dbanie o jego dobro są niezbędne do wytworzenia prawidłowych relacji biznesowych. Klient obrażany lub zaniedbywany bardzo szybko zrezygnuje z naszych usług i przejdzie do konkurencji. Na jakość obsługi wpływają również elastyczność i szybkość działania.

Dopasowanie produktu


Nikt nie lubi, gdy oferuje mu się produkt, którego nie potrzebuje. Prezentowanie produktu niespełniającego wymagań klienta spotka się z jego dezaprobatą.

Przy prezentowaniu swojej oferty i nawiązywaniu kontaktu z klientem, niezbędne jest wstrzelenie się w jego potrzeby. Przed ofertowaniem, warto zdobyć się na inteligentny research (badania). Dowiedzenie się, jakie klient ma problemy i potrzeby, które Twoja firma może rozwiązać, będzie kartą przetargową prezentowanej oferty.

dopasowanie produktu profile stalowe

Utrzymywanie relacji

Nie chodzi tu o regularne spamowanie klienta ofertą, zmianami w strukturach firmy lub tworzeniem zbędnych relacji. Utrzymywanie zdrowej i procentującej relacji opiera się na upewnianiu się o sezonowych potrzebach klienta oraz sporadycznym – lecz mającym miejsce – wysyłaniu aktualizowanej oferty.

Specyfiką branży metalowej jest fakt, iż większość raz zdobytych klientów staje się klientami stałymi. Warto więc umieć pozyskać i utrzymać wiążącą biznesową relację.

Powrót

Popularne ogłoszenia


Rury stalowe półowalne 30x10 - Metalplanet


Rury stalowe półowalne 30x10 - Metalplanet

Sprzedam rury stalowe czarne półowalne

1. Grubość ścianki - 1,2 mm
2. Wysokość - 30 mm
3. Szerokość - 10 mm

May również inne rozmiary rur półowalnych np. grubość ścianki 2mm, hxb - 40x30

więcej na www.metalplanet.pl

zobacz wiecej